Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. LOXONE
  4. Predstavenie systému LOXONE
09.01.2020
LOXONE

Predstavenie systému LOXONE

V úvodnom článku si predstavíme systém LOXONE trochu netradičným spôsobom. V článku stručne popíšeme ako systém funguje, aké má možnosti, aké komponenty je možné do systému zaradiť a nakoniec si povieme aj zopár hlavných výhod a nevýhod systému ako takého. V prípade otázok sme Vám k dispozícii.

 

Systém LOXONE pozostáva zo základných modulov, senzorov a ovládacích prvkov a aktorov a ovládacích prvkov. Všetky tieto skupiny sú spojené do jedného celku vďaka profesionálnemu softvéru Loxone Config, ktorý rýchlo, jednoducho a efektívne spája všetky komponenty do jedného funkčného celku.

Loxone MiniserverLoxone MiniserverLoxone Miniserver

Srdcom každej elektroinštalácie LOXONE je riadiaca jednotka, tzv. Miniserver. LOXONE Miniserver sa momentálne dodáva v troch verziách. Miniserver GO je určený pre malé inštalácie bez nároku na extrémnu komplexnosť a je určený predovšetkým pre menšie rodinné domy, byty a kancelárie. LOXONE Miniserver Gen.1 je momentálne najpoužívanejšou riadiacou jednotkou LOXONE na svete. Koncom roka 2019 sme na trhu privítali LOXONE Miniserver Gen.2 , ktorý v čase písania článku ešte nebol fyzicky k dispozícii, takže si o ňom povieme niečo bližšie v ďalších článkoch a testoch.

 

Jednotlivé moduly a jednotky LOXONE medzi sebou komunikujú drôtovo a bezdrôtovo. Hlavné moduly sú medzi sebou pospájané drôtovo a medzi sebou komunikujú LOXONE BUS protokolom. Menšie jednotky a doplnkové moduly je možné pripojiť modulárnou drôtovou technológiou LOXONE Tree. Pomocou dopnkových modulov je možné do systému integrovať aj ďalšie typy a druhy drôtových komunikácií ako RS232, RS485, MODBUS, DMX a DALI

Loxone Air BaseLoxone DALILoxone Tree

Bezdrôtová komunikácia je zabezpečená vlastným protokolom LOXONE Air, a pomocou doplnkového modulu je dostupný aj bezdrôtový protokolo resp. systém EnOcean. Pomocou vlastného LOXONE Air protokolu je podporovaná široká škála vstupov a výstupov, ako aj komplexných modulov ako napr. Multi Extension Air, ktorý predstavuje predĺženú ruku pre LOXONE miniserver a zabezpečuje jeho bezdrôtové rozšírenie napr. do ďalšieho rozvádzača či do záhradného domčeka, bazéna a pod.

 

Medzi hlavné podporované komunikačné kanály v systéme LOXONE neodmysliteľne patrí drôtový komunikačný protokol LOXONE Tree, ktorý je určený pre prepojanie jednotlivých komponentov rôznymi spôsobmi veľmi rýchlo, jednoducho a efektívne. LOXONE Tree komunikácia je v podstate zbernicová komunikácia pomocou ktorej je možné prenášať informácie medzi senzormi a aktrormi jednoducho, rýchlo a spoľahlivo v zapojení do hviezdy aj zbernicovo.

Loxone

V rámci káblových komunikačných protokolov sú k dispozícii moduly pre staršie zeriadenia komunikujúce na protokoloch RS232, prípadne RS485. Podporuje sa aj zbernica 1-wire, ktorá je určená hlavne pre digitálne meranie teploty pomocou ekonomicky výhodných 1-wire teplotých čidiel, alebo prístupových systémov na báze iButton

 

Štandardná inštalácia podľa veľkosti inteligentnej elektroinštalácie pozostáva z riadiacej jednotky LOXONE Miniserver, doplnkových modulov LOXONE Air a LOXONE Tree vďaka ktorým môžete systém LOXONE rozširovať takmer neobmedzene. Medzi ďalšie nevyhnutné komponenty patria ovládacie prvky, ktoré môžu byť priamo od výrobcu LOXONE napr. LOXONE Touch, alebo luxusnejšie prevedenie LOXONE Pure.

Loxone TouchLoxone TouchLoxone Touch Pure

Systém LOXONE je však možné ovládať aj "jednoduchšími" prostriedkami ako napr. dotykovými tlačidlami LIVOLO Touch s ovládacím napätím 24VDC. Tlačidlá LIVOLO predstavujú zlatú strednú cestu medzi ovládacími prvkami pre systém LOXONE. Tlačidlá LIVOLO je možné v systéme LOXONE použiť na ovládanie širokej škály prvkov, nakoľko tlačidlá LIVOLO je možné programovo nastaviť aby sa správalo ako tlačidlo, vypínač, regulátor, stmievač a pod. LIVOLO a LOXONE tvoria vyváženú kombináciu hodnoty za rozumnú cenu. 

LIVOLO Touch SwitchLIVOLO Touch SwitchLIVOLO Touch SwitchLIVOLO Touch Switch

Odborná i laická verejnosť vedie veľké diskusie ohľadom vhodnosti použitia systému LOXONE ako zabezpečovací systém. LOXONE disponuje niekoľkými prvkami a softvérovými riešeniami, vďaka ktorým je možné systém použiť aj ako zabezpečovací systém tzn. alarm. Medzi základné prvky určite patrí pohybový detektor, dymový detektor a klávesnica. Vďaka týmto komponentom je možné z Vášho inteligentného domu vyťažiť maximum a v rámci jednej inštalácie získať aj zabezpečovací systém. Na záver tejto témy by som len podotkol, že nejde o certifikovaný zabezpečovací systém, čo by v určitých prípadoch mohlo predstavovať problém.

Loxone DymLoxone TempLoxone PIR

Systém LOXONE však umožňuje aj monitorovanie ďalších parametrov a prostredí. Medzi praktické by sme zaradili hlavne monitorovanie zaplavenia do kúpeľne či práčovne,  snímač snehu, dažďa a hmly pre použitie s meteostanicou, alebo so zavlažovacím systémom, snímač tlaku vody pre reguláciu domácej vodárne či monitorovanie poklesu tlaku v potrubnom systéme, senzor teploty a vlhkosti pre vonkajšie aj vnútorné použitie a ďalšie užitočné prvky.

 

Do systému LOXONE je možné integrovať rôzne aktory pre riadenie a reguláciu napr. čerpadiel, motorov, žalúzií, roliet, ventilácie, svietidiel, vykurovania, chladenia ... proste všetko čo Vás napadne. Univerzálne ovládanie systémom zapni/vypni poskytuje napríklad aj diaľkovo ovládateľná zásuvka LOXONE Socket Air, ktorá okrem ovládania pripojeného zariadenia poskytne informáciu o jeho spotrebe, o teplote okolia a môže poslúžiť aj ako jednoduchý vypínač. Jedná sa o skutočne multifunkčné zariadenie.

Loxone Socket AirLoxone NanoLoxone Pool

Vďaka regulačným hlaviciam LOXONE Tree je možné jednoducho a rýchlo regulovať prietok Vášho vykurovacieho, alebo chladiaceho systému a ovládať tak výkon vykurovania/chladenia čo sa výborne hodí pre zónovú reguláciu teploty v miestnosti.

 

Univerzálny pomocníci vo forme LOXONE Nano Air a LOXONE Dimmer Air Vám kedykoľvek a kdekoľvek umožnia reguláciu Vášho osvetlenia. Vďaka týmto komponentom môžete Vašu inteligentnú elektroinštaláciu kedykoľvek rozšíriť a doplniť tak funkcie, ktoré zo začiatku neboli dostupné prípadne neboli vhodne naplánované.

 

Široká ponuka doplnkov a príslušenstva LOXONE zabezpečí, že Vaša elektroinštalácia drží krok s modernou dobou. Ponuka je neustále doplňovaná o zaujímavé komponenty, ktoré slúžia hlavne na zjednodušenie ovládania a zvýšenie komfortu Vášho bývania.

Loxone TempLoxone PIRLoxone 1wire

ZÁVER

Systém LOXONE jednoznačne poskytuje výborný pomer ceny a výkonu. Otvorená platforma umožňuje použitie neoriginálnych dielov, tzn. jednotlivé komponenty nemusia byť priamo z dielne LOXONE a napriek tomu ich viete jednoducho, pohodlne a spoľahlivo do systému integrovať.

Kombinácia systému LOXONE s vypínačmi a zásuvkami LIVOLO predstavuje vyvážený kompromis medzi cenou a výkonom systému. Priama prepojiteľnosť oboch systémov umožňuje vyťažiť to najlepšie z oboch za najlepšie ceny.

V prípade záujmu o cenovú kalkuláciu na kompletný systém LOXONE, alebo dotykové vypínače a zásuvky LIVOLO nás neváhajte kontatovať a radi Vám pomôžeme s výberom správnych komponentov.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
KONTAKTNÉ ÚDAJE

LIVOLO s.r.o.
Školská 15
93532, Kalná nad Hronom
Slovensko
Tel: +421 948 452 243 (08:00-16:00) 
E-Mail: info(a)dotykovyvypinac.sk

© 2022 Tieto stránky prevádzkuje LIVOLO s.r.o. Školská 15, 935 32, Kalná nad Hronom, Slovensko