Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. LOXONE
  4. LOXONE - najčastejšie mýty a fakty o inteligentných domoch
01.02.2020
LOXONE

LOXONE - najčastejšie mýty a fakty o inteligentných domoch

Inteligentný dom je pre mňa moc drahý. Keď vypadne prúd, všetko prestane fungovať. Zlodej sa mi do domu nabúra cez internet. Toto je len niekoľko obáv zákazníkov, s ktorými sa často stretávame. Sú však oprávnené? Realita vás možno prekvapí.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Inteligentný dom je drahý

Doby, kedy si mohla inteligentný dom dovoliť len hŕstka vyvolených, sú dávno za nami. Predstava vysokej ceny patrí k najčastejším mýtom, s ktorými sa u záujemcov o systém LOXONE stretávame. Počas posledných 10 rokov sa inštalačným partnerom LOXONE podarilo po celom svete realizovať viac ako 100 000 inteligentných inštalácií. Ak by bola inteligentná automatizácia len luxusným riešením pre hŕstku vyvolených, hovorili by sme zaiste iba o niekoľkých desiatkach až stovkách projektov. Základná inštalácia systému LOXONE zahŕňa viac ako 35 funkcií ako je riadenie osvetlenia, vykurovania, zabezpečenia a ďalšie centrálne funkcie pričom cena LOXONE komponentov v rodinnom dome s veľkosťou cca. 120 m2 vychádza na približne 3000 € s DPH. Za túto výhodnú cenu dostanete inteligentnú elektroinštaláciu, ktorá výrazne ušetrí veľa Vášho cenného času, poskytne vám bezpečie, zníži výdavky za energie a výrazne vám spríjemní bývanie. A na koľko by vyšiel váš projekt? Využite nami ponúkanú bezplatnú konzultáciu, pri ktorej pre vás radi vypracujeme orientačnú cenovú ponuku šitú priamo na mieru.

 

Chytrý dom prevezme kontrolu nad mojím životom

Kontrolu nad svojím domom budete mať stále vo svojich rukách. A to doslova! Máte obavy, že si bude Váš šikovný dom robiť, čo sa mu zachce? Je pravdou, že väčšina procesov v domácnosti vybavenej systémom LOXONE prebieha automaticky. O rutinné úkony sa tak dom postará po väčšinu času za vás. V prípade potreby však môžete kedykoľvek prevziať kontrolu nad všetkými funkciami a to odkiaľkoľvek na svete. V aplikácii LOXONE môžete pridávať a nastavovať nové funkcie a ovládať všetky integrované technológie ako osvetlenie, tienenie, vykurovanie, zabezpečenie, hudbu, závlahu, bazén, saunu a ďalšie. Fantázii sa medze nekladú. Aplikácia navyše umožňuje perfektný prehľad o stavoch Vašej domácnosti , nech ste kdekoľvek. Nič lepšie, než klasické tlačidlá však doposiaľ nikto nevymyslel, preto ich v LOXONE domácnosti zachovali, vylepšili a prispôsobili ich funkcie pre ovládanie chytrého domu. Ovládacie prvky a tlačidlá je možné umiestniť klasicky na stenu, alebo ich je možné ich integrovať aj priamo do povrchu , ako je kuchynská linka, sprchovací kút, sauna, okraj bazéna a pod.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Výpadok prúdu spôsobí totálny kolaps

Dom s inteligentnou elektroinštaláciou je na elektrickom prúde závislý rovnako, ako akýkoľvek iný dom. Toto je jeden z najčastejších argumentov proti inteligentným inštaláciám na sociálnych sieťach. K výpadku prúdu bohužiaľ čas od času dochádza a sú nepríjemné pre každého z nás. Na elektrickej energii je v dnešnom dome závislá každá domácnosť a s rastúcim počtom technológií táto závislosť neustále rastie. Inteligentná elektroinštalácia tieto technológie riadi a automatizuje. Pokiaľ dôjde k výpadku prúdu, prestane všetko fungovať rovnakým spôsobom ako v domácnosti s klasickou elektroinštaláciou, keďže už aj samotné pripojené a ovládané technológie sú na elektrickom prúde závislé. Ak sa chcete chrániť proti výpadkom prúdu, odporúčame využiť služby záložného zdroja UPS. Vďaka LOXONE dokážete presne definovať, ktoré technológie majú tento záložný zdroj energie v prípade potreby využívať. Najčastejšie je týmto spôsobom poistený prístup do domu, zabezpečovací systém a elektronické zámky. Možnosť použiť pre vstup do domácnosti aj klasický kľúč by však mala byť pre všetky prípady zachovaná.

 

Nechcem sa spoliehať na jedno centrálne zariadenie

Miniserver je spoľahlivé PLC zariadenie s vlastným operačným systémom. LOXONE Miniserver je v podstate malé PLC zariadenie prispôsobené pre riadenie inteligentnej elektroinštalácie v domácnosti, ale zvládne aj oveľa náročnejšie nasadenie v komerčných objektoch. PLC zariadenia pochádzajú z priemyselného prostredia, kde riadia veľmi zložité systémy v ktorých je kladený dôraz na absolútnu spoľahlivosť - elektrárne, teplárne a pod. Miniserver je postavený na rovnakom princípe a na rozdiel od iných PLC zariadení má svoj vlastný operačný systém, pre ktorý pravidelne vydávajú nové aktualizácie. Ak porovnáme počet porúch v inteligentnej elektroinštalácii s elektroinštaláciou v automobile, dostaneme sa na rovnakú pravdepodobnosť. Jediný rozdiel je v tom, že prípadná chyba v systéme domácej automatizácie LOXONE priamo neohrozuje naše životy.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Inteligentný dom činí jeho obyvateľov lenivými a ničí tak ich zdravie

Inteligentný dom vám poskytne viac času na fyzickú aktivitu! Ďalším veľmi rozšíreným názorom je možný negatívny vplyv na naše správanie a zdravie. Podľa mnohých je rastúci počet technológií v našich životoch zodpovedný za "hlúpnutie" populácie. Inteligentná automatizácia vraj odrádza členov domácnosti od fyzickej aktivity a negatívne tak pôsobí na ich psychické aj fyzické zdravie. Majú však rutinné domáce činnosti ako je rozsvietenie svetiel, nastavovanie žalúzií, alebo otáčanie termostatickou hlavicou skutočne preukázateľný pozitívny vplyv na naše zdravie? Väčšinou sú to len činnosti, ktoré musíme vykonať, avšak neprinášajú pre naše zdravie žiadnu ďalšiu pridanú hodnotu. Všetky tieto úkony zvládne šikovný dom za vás, a vy tak máte viac času na aktivity, ktoré robíte cielene pre vlastné zdravie a potešenie.

 

Investícia do inteligentnej elektroinštalácie sa mi nikdy nevráti

LOXONE vám ušetrí oproti klasickej elektroinštalácii až 138 hodín ročne! Je potrebné si uvedomiť, že systém LOXONE je alternatívou ku klasickej "hlúpej" elektroinštalácii a dokáže nám oproti nej ušetriť veľa cenného času. Podľa LOXONE by sa o seba mala inteligentná budova vedieť postarať a poskytnúť svojim obyvateľom maximálny komfort bez ich zásahu. Sú všetky svetlá zhasnuté, zostali otvorené dvere na terasu, budem mať ráno v kúpeľni príjemnú teplotu? Bolo vypočítané, že priemerná štvorčlenná rodina strávi približne 138 hodín ročne ovládaním technológií v domácnosti. To je 6 dní! LOXONE sa o tieto veci postará za vás a vám tak zostane omnoho viac času na seba. Nemusíte sa starať o rozsvecovanie a zhasínanie svetiel ani o ovládanie žalúzií. Automatické tienenie vám vo večerných hodinách automaticky poskytne súkromie a cez deň sa riadi podľa aktuálnej slnečného svitu a teploty. Dom je vďaka LOXONE skvele zabezpečený. Obyvateľov upozorní na riziko požiaru alebo únik vody a zároveň odradí každého potencionálneho zlodeja. Toto všetko a oveľa viac zvláda LOXONE sám, bez nutnosti ľudského zásahu. Ušetríte tak predovšetkým čas. Koľko ušetríte na výdavkoch za energie záleží skôr na tom, ako veľmi ich strážite dnes.

 

Takémuto výsledku sa vďaka systému LOXONE spoľahlivo vyhnete:

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti     LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Pre každú zmenu budem musieť volať elektrikárovi

Väčšinu základných úprav zvládnete sami. Položme si najprv otázku: Je ovládanie klasického termostatu ľahké? Koľko osôb v domácnosti vie, ako všetky technológie v dome ovládať? Alebo sa vám snáď páči neprehľadné "tlačidlové piano" zostavené z niekoľkých vypínačov vedľa seba? Asi nie, že? V LOXONE sme vyvinuli vlastný spôsob ovládania . Jediným tlačidlom, ktoré je totožné v každej miestnosti, dokážete v prípade potreby ovládať tie najdôležitejšie technológie v domácnosti. Ovládanie je veľmi intuitívne a zvládnu ho malé deti i seniori. Dôkazom je obľuba využitia systému LOXONE organizáciami, ktoré poskytujú asistované bývanie. Všetky technológie v domácnosti sú riadené jediným systémom a to je obrovská výhoda. V prehľadnej aplikácii máte nad všetkým neustály prehľad. Väčšinu úprav si navyše v aplikácii dokážete urobiť sami. V prípade zložitejších úprav, ako je pridanie nových svetiel, integrácia ovládanie bazénu, alebo úprava závlahy trávnika, budete potrebovať inštalačného LOXONE Partnera.

 

Inteligentná elektroinštalácia je vhodná len pre nové rodinné domy

LOXONE sa využíva aj v bytoch, veľkých komerčných objektoch, kanceláriách a hoteloch. Nové rodinné domy sú v prípade LOXONE stále najčastejším využitím. Každým rokom ale rastie pomer bytov a rekonštrukciou podobne, ako si do nich nachádzajú cestu napríklad vonkajšie rolety a podlahové kúrenie. Vďaka vysokej spoľahlivosti je LOXONE využívaný nielen v domácnostiach ale aj v oveľa rozsiahlejších inštaláciách. Miniserver sa vďaka rozširujúcim modulom skvele hodí pre riadenie celých bytových domov, komerčných priestorov, alebo napríklad hotelov a reštaurácií. LOXONE zvyšuje atraktivitu bytových domov, zjednodušuje proces inštalácie a dokáže chrániť bezpečie všetkých obyvateľov. V kanceláriách vytvára príjemné pracovné prostredie vďaka optimálnemu osvetleniu, teplote a kvalite vzduchu. V hoteloch a reštauráciách LOXONE znižuje výdavky za energie a uľahčuje prácu zamestnancom. Tí tak majú viac času venovať sa skutočným potrebám a hosťom. LOXONE ako štandard už ponúka aj mnoho výrobcov montovaných domov. To všetko predovšetkým vďaka spoľahlivému hardvéru a softvéru , ktorý je užívateľsky prívetivý pre inštalačných partnerov aj koncových užívateľov.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Domáci maznáčik spustí alarm a zbytočne rozsvieti svetlá

Znížte citlivosť senzorov, alebo vymedzte oblasť pre domáce zvieratá. Pohybový senzor bol vyvinutý pre presnú detekciu pohybu. Preto rozpoznáva aj domáce zvieratá. Pri pohybovom senzore je možné znížiť jeho citlivosť. Bohužiaľ zatiaľ neexistuje osobitný typ zariadenia, ktorý by ignoroval pohyb väčších domácich zvierat. V dome môžete definovať oblasti, v ktorých sa budú počas vašej neprítomnosti pohybovať a v tejto oblasti nechať aktívne iba kontakty okien a dverí.

 

Šikovný dom je k ničomu

Technológie sú dnes prítomné v každom dome. Rozdiel je iba v ich ovládaní - manuálne z mnohých miest, alebo automaticky s jedinou aplikáciou na všetko. Je pravdou, že inteligentný dom skutočne nemusí byť pre každého. Ak niekto žije v chatrči a topí v kachliach drevom, bude naozaj ťažké nájsť adekvátny dôvod pre využitie inteligentnej elektroinštalácie. V ostatných prípadoch má domáca automatizácia zmysel. Prečo? V dome máme veľa technológií a ich automatizácia a zjednotenie nám ušetrí veľa času a prinesie rad užitočných funkcií navyše. LOXONE prevezme kontrolu nad riadením teploty, osvetlením, tienením, zabezpečením a ďalšími technológiami podľa preferencií používateľa. Veľkou výhodou je, že celý systém pochádza od jedného výrobcu. Plánovanie, realizácia, prevádzkovanie a údržba je tak oveľa jednoduchšia a rýchlejšia.

 

Je to len hračka pre mužov

Muž síce vyberie systém, ale je to žena, ktorá z neho vyťaží maximum. Súhlasíme s tým, že prevažne muži sa podieľajú na stavbe domu, alebo rekonštrukcii domácnosti. Myšlienka automatizácie domácnosti väčšinou pochádza práve od nich. Aj konečné rozhodnutie, ktoré technológie v domácnosti budú, väčšinou robí muž. Keď je však všetko hotové a do domácnosti sa nasťahuje celá rodina, zmení domácnosť svojho pána. Ženy sú väčšinou tými, ktoré ocenia výhody inteligentného systému najviac. V rámci celého dňa im totiž ušetrí veľa starostí. Ranné vytiahnutie žalúzií a vetranie, prispôsobenie osvetlenie rôznym domácim činnostiam (upratovanie, varenie atď.), Zabezpečenie domácnosti pri odchode a mnoho ďalšieho. Zároveň sa ženy nemusia starať o nastavovaní ďalších technológií ako je rekuperácia, filtrácia bazéna, alebo závlaha. Mnoho žien navštevujúcich naše showroomy pristupuje z počiatku k téme automatizácie veľmi opatrne. Názor väčšinou mení vo chvíli, keď začnú poznávať prínosy systému v každodennom živote.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Moje súkromie bude v ohrození

Riadime sa jasný pravidlom: Váš dom, vaše dáta. Dáta užívateľov sú uložené len na ich LOXONE Miniserveri. Na rozdiel od iných chytrých domácností, LOXONE neukladá dáta na vzdialenom cloude a nevyužíva používateľské dáta k ďalším účelom. Dôverné informácie, ako je napríklad počet členov domácnosti, ich dennej rutiny, obraz z kamier a stav zabezpečenia, neopúšťajú LOXONE Miniserver. Celý systém tak zároveň funguje nezávisle na internetovom pripojení. Prístup k internetu stačí pre vzdialený prístup pomocou aplikácie a ďalšie on-line služby - Weather Service, Caller Service a Push notifikácie v aplikácii. Všetky ďalšie funkcie súvisiace s komfortom, zabezpečením a úsporou energií fungujú nezávisle na internetovom pripojení. Každý má podľa nás právo na súkromie a ochranu svojich osobných údajov. Pristupujeme preto tak k celému systému.

 

Čo budem robiť, keď LOXONE skrachuje?

Pravdepodobnosť, že by LOXONE náhle zmizol z trhu, je veľmi nízka. Môže sa stať čokoľvek. Počas predchádzajúcich desiatich rokov však LOXONE určoval smer automatizácie domácností a budov. To všetko vďaka Miniserveru, ktorý sa v roku 2020 dočkal vylepšenej 2. generácie. LOXONE zamestnáva po celom svete viac ako 300 ľudí a je jednou z najrýchlejšie rastúcich firiem v oblasti inteligentnej automatizácie. Už sme prekonali hranicu 100 tisíc inštalácií a rast nespomaľuje. Pravdepodobnosť, že cez noc zmizneme z trhu, je teda veľmi nízka.

 

Za niekoľko rokov systém zastaral

Všetky nové produkty sú kompatibilné s prvými predanými Miniservermi. Miniservery staré 10 rokov stále bez problémov fungujú a sú kompatibilné so všetkými produktmi, ktoré boli v priebehu času vydané, alebo budú predstavené v budúcnosti. Vyrábame ich v Rakúsku a Nemecku. Pri ich výrobe sa počíta s tým, že budú pracovať niekoľko desiatok rokov. Okrem domácností sa systém LOXONE využíva aj v komerčných zariadeniach a veľkých výrobných halách, kde je kladený mimoriadny dôraz na spoľahlivosť a dlhú životnosť celého systému . Pravidelne prichádzame na trh s novými koncovými prvkami a s bezplatnými aktualizáciami softvéru.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Sú to len hračky

LOXONE je komplexný systém inteligentnej elektroinštalácie, ktorý nám bude slúžiť mnoho rokov. Systém LOXONE ponúka profesionálne riešenie, ktoré je ťažké porovnávať s v dnešnej dobe populárnymi gadgetmi, ako sú chytré zásuvky, svetlá, varné kanvice apod. Aj tieto zariadenia majú samozrejme svoje miesto na trhu. Užívateľ si s nimi však často hrá len pár dní a následne využíva iba ich základné funkcie. Životnosť týchto zariadení je väčšinou len v rádovo niekoľkých rokoch. Pri rozhodovaní o investícii do bývania sa pravdepodobne nebudeme chcieť spoliehať na neoverené produkty z ázijských portálov. Všetky kľúčové produkty LOXONE sú určené, testované a vyrábané v Európe. Viac ako 100 tisíc realizovaných inštalácií po celom svete preverilo kvalitu našich produktov a zákazníci sa na inštalácie môžu naozaj spoľahnúť.

 

Údržba systému je drahá a náročná

Celý systém pochádza od jedného výrobcu. K dispozícii máte neustále svojho LOXONE Partnera. Každá elektronika sa môže pokaziť, to však neznamená, že si ju vôbec nekúpime? Produkty LOXONE sú vyvíjané aj vyrábané v Rakúsku a Nemecku. V týchto krajinách zároveň prechádzajú dlhými záťažovými testami. Pravdepodobnosť porúch je minimálna, vylúčiť ich ale samozrejme nejde. V prípade problémov je zákazníkovi navyše neustále k dispozícii LOXONE Partner pričom popredajná starostlivosť o zákazníkov je jednou z podmienok LOXONE partnerského programu. Bez ohľadu na druh poruchy, stačí vždy kontaktovať jedinú osobu - LOXONE Partnera. Pokiaľ s týmto LOXONE Partnerom náhodou nebudete spokojní, odporučíme vám iného z vášho najbližšieho okolia.

 

Ovládanie je príliš komplikované

Väčšina procesov je automatická. Na ovládanie stačí jediné tlačidlo. Jednoduché ovládanie je základom skutočne chytrého bývania, preto sme v LOXONE vyvinuli vlastný tlačidlový štandard. V každej miestnosti potrebujete iba jediné tlačidlo, ktoré umožňuje ovládanie osvetlenia, tienenia aj hudby. To sú najčastejšie používané funkcie. Vo všetkých miestnostiach je ovládanie rovnaké, každý si ho tak ľahko a rýchlo zapamätá. Tlačidlo môže byť umiestnené klasicky na stene, alebo na špecifických miestach ako je sprchovací kút, bazén, kuchynská doska, alebo sauna. Celý systém môžete ovládať aj intuitívne z aplikácie pre smartphone, tablet alebo počítač. Tu si môžete jednotlivé funkcie kedykoľvek prispôsobiť. Technológie spolu dokážu automaticky spolupracovať, a tak sa po väčšinu času nemusíte o nič starať.

 

LOXONE - mýty, fakty, skúsenosti

 

Niekto hackne systém a prevezme kontrolu nad domom

Systém je chránený bezpečnostnými mechanizmami Miniserveru a všeobecnou bezpečnosťou siete. Prihlásenie na Miniserver sa vykonáva výhradne cez Miniserver samotný. LOXONE účet nemá s prihlásením k Miniserveru vôbec nič spoločné. Prístup k chytrým domom rôznych výrobcov, sa často vykonáva cez servery výrobcu. Tento prístup uložený na centrálnom mieste výrobcu môže byť ľahkým cieľom útoku. U LOXONE neexistuje žiadny centrálny bod, kde by potenciálny útočník získal prístup k všetkým Miniserverom. Každý šikovný dom od LOXONE je samostatne chránený vďaka bezpečnostným mechanizmom Miniserveru a vďaka všeobecným zásadám internetového bezpečia (v rukách používateľa). Pravdepodobnosť cieleného hackerského útoku je oveľa nižšia ako pravdepodobnosť násilného vniknutia.

 

Bez pripojenia k internetu sa ani nedostanem domov

Systém funguje nezávisle na internetovom pripojení. Systém LOXONE nie je závislý na internetovom pripojení, pretože nie je cloudovým riešením , ale využíva vždy vlastný lokálny Miniserver v domácnosti. Áno, niektoré funkcie vyžadujú aktívne pripojenie k internetu. Vzdialený prístup pomocou aplikácie a ďalšie online služby - Weather Service, Caller Service a Push notifikácie v aplikácii. Ak nemáme v telefóne dostupné internetové pripojenie, nemôžeme dom vzdialene ovládať. Je však dôležité si uvedomiť, že táto funkcia je len doplnkom a v klasickej elektroinštalácii ju vôbec nenájdeme.

 

Kompletnú ponuku produktov LOXONE najdete na nasledovnom odkaze: LOXONE

V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať: KONTAKT

 

Príspevok vznikol úpravou pôvodného článku LOXONE z nasledovného odkazu:
https://www.loxone.com/cscz/19-nejcastejsich-mytu-o-inteligentnich-domech/

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2022 Tieto stránky prevádzkuje LIVOLO s.r.o. Školská 15, 935 32, Kalná nad Hronom, Slovensko