Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
09:00 - 15:00
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. BLOG
  3. LIVOLO
  4. Čo je to dotykový vypínač a ako funguje ?
30.01.2017
LIVOLO

Čo je to dotykový vypínač a ako funguje ?

Dotykový vypínač nie je nič iné ako vypínač osvetlenia, ktorý reaguje na dotyk. Dotykové ovládanie v dnešnej dobe nie je žiadnou novinkou a denne sa s dotykovým ovládaním stretávame takmer na každom kroku. Najčastejším prvkom dotykového ovládania je mobilný telefón, kde už každý jeden výrobca ponúka aj dotykovú verziu svojich telefónov. Dotykové ovládanie si však razí cestu aj v iných oblastiach. Žiadnou novinkou nie sú dotykové ovládacie prvky na mikrovlnke, sporáku či varnej doske, alebo dotykové diaľkové ovládanie k TV, SAT, alebo rádiovému prijímaču. Všetky tieto prístroje reagujú na dotyk tzn. umožňujú ovládanie, alebo zmenu parametrov jednoduchým dotykom.

 

Dotykový vypínač LIVOLO

 

 

Technológie dotykového ovládania

Dotykové ovládanie môžeme podľa technológií rozdeliť na niekoľko druhov. Dotykové technológie sa neustále vyvíjajú, preto dnes nie je možné popísať úplne všetky typy. Medzi základné typy dotykového ovládania patria napríklad odporové dotykové plochy, kapacitné dotykové snímače, indukčné dotykové snímače, magnetické dotykové snímače, tlakové dotykové snímače a ďalšie nové technológie na snímanie dotyku. Dotykové vypínače LIVOLO disponujú kapacitnými dotykovými snímačmi.

 

LIVOLO VL-C701-12LIVOLO VL-C702-12LIVOLO VL-C7C1-12

 

Kapacitný dotykový snímač

Keďže úlohou tohto článku je predstaviť dotykové vypínače LIVOLO, zameriame sa hneď na používanú technológiu a tou je kapacitný dotykový snímač. Pre jednoduchšie vysvetlenie si vysvetlíme len veľmi okrajovo ako tento systém snímania funguje. Kapacitný snímač v dotykovom vypínači LIVOLO sníma priblíženie prsta ruky na cca. 2-4 mm bez namontovaného ochranného krytu. Vypínač sa bez nasadeného krytu dá nazvať aj ako „bezdotykový vypínač“ nakoľko k aktivácii dôjde aj bez priameho kontaktu s dotykovou plochou. V prípade, že sa na vypínač nasadí dekoračný sklenený rámik, vypínač sa mení na dotykový vypínač, pretože aktivácia vypínača vyžaduje dotyk na sklenenej ploche.

 

Dotykový vypínač LIVOLO

 

Ako to funguje?

Dostávame sa k najzaujímavejšej časti kde si v skratke vysvetlíme ako to vlastne funguje. Priblížením prsta kapacitný snímač vo vypínači zaznamená priblíženie prsta a tento signál je odoslaný do elektroniky vypínača. Elektronika vypínača podľa svojho programu rozhodne ako sa má tento signál spracovať. Elektronika dokáže zaznamenať krátky impulz tzv. klik, ako aj dlhý impulz tzv. pridržanie. Kliknutím na vypínač sa do elektroniky odošle impulz a napr. v prípade vypínača radenie č.1 (VL-C701-11) sa tento impulz/klik vyhodnotí na zapnutie osvetlenia. V prípade, že sa jedná o stmievač (VL-C701D) je možné na vypínači prst podržať a dosiahnuť tak stmievanie osvetlenia. Presné detaily ako sa vypínača a stmievače ovládajú si vysvetlíme neskôr.

 

LIVOLO VL-C701-11LIVOLO VL-C702-11LIVOLO VL-C7C1-11

 

Čo sa ďalej s dotykovým impulzom deje?

Ako sme si vysvetlili vyššie, po dotyku je táto informácia tzn. impulz odoslaný do elektroniky vypínača a tam sa ďalej spracováva. Pre jednoduchšie vysvetlenie si zoberieme najčastejšie používaný vypínač typu VL-C701-11 / radenie č.1 , ktorý slúži na ovládanie jedného svietidla (svetelného okruhu) z jedného miesta. Po dotyku sa impulz odošle do elektroniky vypínača, ktorá podľa programu rozhodne ako sa signál spracuje. V prípade, že je vypínač v momente prijatia impulzu vypnutý, tak sa stav vypínača zmení na zapnutý (logika IF OFF => TURN ON). Ak je v momente dotyku vypínač zapnutý, dôjde k vypnutiu svetelného okruhu (logika IF ON => TURN OFF). Ďalšie typy vypínačov môžu dotykom / impulzom vykonať iné úlohy, ktoré si vysvetlíme neskôr.

 

Dotykový vypínač LIVOLO

 

Zapnutie / vypnutie osvetlenia

Po vyhodnotení informácie elektronikou je vo vypínači aktivované resp. deaktivované spínacie relé, ktoré slúži na zopnutie resp. zhasnutie svetelného okruhu. Relé je v základnej polohe rozpojené tzn. bez napätia nie je zopnuté a svetelný okruh je vypnutý.

 

Napájanie dotykového vypínača

Dotykový vypínač LIVOLO typ VL-C701-11 pre svoju správnu funkčnosť nevyžaduje privedenie nulovacieho vodiča* (štandardne modrý vodič) do samotného vypínača. Vypínač si pre svoju funkčnosť dokáže brať potrebnú energiu cez pripojené svietidlo. Z uvedeného dôvodu je nutné bezpodmienečne brať na ohľad informáciu, že na elektrickom obvode s dotykovým vypínačom sa smie pracovať výhradne s odpojeným prívodom elektrickej energie. Dotykový vypínač LIVOLO má aj vo vypnutom stave na výstupných svorkách L1, L2 privedenú 230V fázu *a môže spôsobiť zranenie.

*neplatí pre verzie s bezpotenciálovým spínaným výstupom

 

Problémy s napájaním dotykového vypínača

V niektorých ojedinelých prípadoch sme zaznamenali problémy so zapojením dotykových vypínačov, hlavne pri niektorých typoch úsporných a LED svietidiel, alebo ventilátorov a iných motorov. V týchto prípadoch vieme ponúknuť ako alternatívne riešenie rôzne typy vypínačov s bezpotenciálovým výstupom. V prípade, že vypínač s Vaším svietidlom nefunguje, riešením môže byť pridanie LED kompenzátora, alebo tlmivky blikania LED svietidiel. Produkty nájdete v našom e-shope.

 

Dotykový vypínač LIVOLO

 

 

Radenie vypínačov

Pre jednoduchšiu identifikáciu vypínačov sa používa medzinárodne uznávaný štandard radenia vypínačov, kde je pre jednotlivé radenia pridelená funkcia. V nasledovných odsekoch si vysvetlíme použitie najčastejšie používaných typov radenia vypínačov.

Radenie č.1 – tento typ vypínača sa využíva na spínanie jedného svetelného okruhu z jedného miesta tzn. jeden vypínač ovláda jedno svetlo.

Radenie č.5 – nazýva sa aj ako lustrový - tento typ vypínača sa využíva na spínanie dvoch svetelných okruhov z jedného miesta tzn. jeden dvoj-vypínač ovláda dve svetlá.

Radenie č.6 – nazýva sa aj ako schodiskový - tento typ vypínača sa využíva na spínanie jedného svetelného okruhu z dvoch miest tzn. dva rôzne vypínače ovládajú jedno svetlo.

Radenie č.5B – nazýva sa aj ako 6+6 - tento typ vypínača sa využíva na spínanie dvoch svetelných okruhov z dvoch miest tzn. dva rôzne dvoj-vypínače ovládajú dve svetlá.

Radenie č.7 – nazýva sa aj ako krížový vypínač - tento typ vypínača sa využíva na spínanie jedného svetelného okruhu z troch a viac miest tzn. tri a viac rôznych vypínačov ovládajú jedno svetlo.

Radenie č.1/0 (č.2/0) – tento typ nie je vypínač, ale tlačidlo a využíva sa na spínanie špeciálnych aplikácií, kde sa vyžaduje na zopnutie len impulz (nie trvalé zapnutie). Štandardne nájde tento typ uplatnenie napríklad ako zvončekové tlačidlo tzn. zvonček zvoní kým máte prst na tlačidle a zvonček prestane zvoniť ihneď ako pustíte prst z tlačidla.

 

Ďalšie špeciálne typy vypínačov a tlačidiel

Samostatnou kategóriou sú ďalšie špeciálne aplikácie ako stmievače, bezpotenciálové vypínače a tlačidlá, žalúziové ovládačečasované vypínače. Presné definície a schémy zapojenia jednotlivých typov radenia vypínačov pripravíme do separátneho blogu. Dúfame, že tento článok Vám pomôže zorientovať sa v problematike typov dotykových vypínačov a tlačidiel.

 

P.S.: nabudúce si ukážeme na konkrétnych príkladoch aký vypínač je nutné vybrať pre jednotlivé miestnosti, aby to fungovalo :)

Ak sa Vám článok páčil ... prosím nezabudnite kliknúť na LIKE pod článkom. Ďakujeme!

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
© 2022 Tieto stránky prevádzkuje LIVOLO s.r.o. Školská 15, 935 32, Kalná nad Hronom, Slovensko